Google+

Autor Wątek: Ball Joined Dolls i robienie figurek  (Przeczytany 1172 razy)

Offline AddictedToEmotions

• Hero Member
  • Reputacja: 10
Ball Joined Dolls i robienie figurek
« dnia: Czerwiec 08, 2015, 23:45:57 »
Coś mi się obiło o uszy/ oczy że niektórzy tutaj robią lalki :)
Więc brakowało tylko do szczęścia odpowiedniego  pomocowego lalkowego wątku!:D

A jako że ja próbuję sama i mam parę problemów, których nastręczyło mi czytanie, muszę poprosić o rady! ;__;
I niech się inni nie wahają pytać także!

Po pierwsze- STYROPIAN!
a właściwie- skąd go wytrzasnąć? jak sprzedają, to kurcze "gr.1cm" i co można z takim robić? Sklejać?
te grubsze oczywiście duużoo dużoo droższe i jeszcze na dodatek przeliczone z jeuro.

Może jakieś zamienniki? Sama myślałam nad banalnym gipsem, bo kruchy i można go po prostu stłuc jak będzie niepotrzebny, ale nie wiem, jak to by wyszło w praktyce.

po drugie- modelling clay kontra reszta

na stronach zachwalają, w książkach nie wspominają i już właściwie nie wiem czy to używać czy nie.
Wydaje mi się, że to to bardziej do figurek ruchomych niż lalek ze stawami, czy dobrze myślę?
Jak z żywotnością? Naprawdę jest to tak plastyczne?

te wszystkie masy są drozio i chciałabym przynajmniej na początku robić wszystko z masy papierowej, czy jest sens? z tego co zauważyłam, to po wyschnięciu jest jak kamień, a nierówności zawsze wyszlifować można...
na takie lalki puste w środku się nadaje?

To chyba tyle z mojej strony, może ktoś zna odpowiedź na me pytania? :)
zachęcam także do zadawania innych!

"Chcę cię mocno objąć, bez względu na twoją słabość i rozpacz, chcę cię chronić
Gdy znajdziesz się w mych ramionach, będziesz mogła stać się tym, kim chcesz
Z czasem każdy człowiek okazuje słabość, roni łzy
A więc dobrze, zwilż łzami to wyschnięte serce."
Versailles

Offline nieobecna

• Full Member
  • Reputacja: 13
    • Antygea
Odp: Ball Joined Dolls i robienie figurek
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 09, 2015, 17:15:03 »
Podstawowe pytanie, czy ostatecznie planujesz robić żywiczny (ew. porcelanowy) odlew, czy malować i ubierać lalkę z samej masy. Od tego zależy konstrukcja, dobór materiału i sporo innych rzeczy, duże znaczenie ma też planowany rozmiar. Chociaż nie wiem na ile jestem ekspertem, jeśli do fazy odlewowej jeszcze nie dotarłam :D

Mogę ci polecić forum The Joint dla rzeźbiących, www.bjd-artists.com. Trzeba się niestety rejestrować i czekać na akceptację, ale to kopalnia wiedzy i świetna opcja podglądniecia jak wygląda proces twórczy innych osób.
Mamy w Polsce w ogóle dziewczynę, która robiła figurki i lalki z modeliny, a teraz prowadzi sprzedaż swoich miniaturowych BJD. Tatiana jest bardzo miła i ma sporą wiedzę, więc możesz ją pewnie podpytać o to i owo - http://rosen-garden.deviantart.com

Wnętrze nie musi być koniecznie ze styropianu - jest o tyle fajny, że można go rozpuścić bez wyciągania, ale z kolei zostawia bardzo nierówną powierzchnię, więc raczej i tak trzeba będzie się do środka dostać. Można zamiast tego zastosować folię aluminiową lub papier oklejony taśmą - ale zależy, czy zamierzasz używać mas samoutwardzalnych czy wsadzać modelinę do piekarnika.

Jeśli chcesz pracować w twardszych materiałach jak Sculpey czy masa drewniana, to dobrym pomysłem będzie Dremel - zresztą jest to generalnie super narzędzie i moje tworzenie byłoby bez niego duuużo trudniejsze :D Za to na przykład LaDoll czy Premix są na tyle miękkie, że można je po wyschnięciu bardzo łatwo obrabiać, ciąć czy szlifować, czymkolwiek w zasadzie.

• Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 19, 2015, 20:19:18 »
Przepraszam za tak późną odpowiedź, kurcze, dwa razy próbowałam i nieumyślnie zamknęłam to tak, że nie dało się do tego wrócić, a jak wiadomo, takie rzeczy strasznie demotywują .__.

Planuję robić z masy lalkę, odlewy przynajmniej na razie w grę nie wchodzą, w ogóle żadne masy toksyczne ani wymagające wypalania w specjalnych piecach

Okej, dzięki! Zarejestruję się!

Dobrze, zrobiłam drugą swą głowę na aluminium ale mam mały problem z wyjęciem go ze środka, większość wyszła, ale tej ostatniej warstwy nie umiem wyjąć.

Dremel- czyli szlifierka? Mam taką jedną, z takim długim przewodem do pracy.

Chyba kupię sobie sculpey,w  ogóle to czym robisz sama?
I gdzie je kupujesz? narazie się obeznałam na tyle, że wiem gdzie kupić ( w polsce) fimo na lalki i sculpey,a  poza tym to cienko :D

dobra, może okraszę nieco bardzo koślawymi mymi wyrobami.

Modelowanie w realu jest gorsze od tego na kompie.. oj.. gorsze!

Najbardziej wkurza mnie to, że nie mogę ustawić osi symetrii, i trzeba powtarzać wszystko z obu stron, co powoduje nieumyślne wyginanie itp.
to był mój pierwszy fail, z masy papierowej, chyba go nie skonczę .__.

a tutaj krzywonosny z dziurą w oku fail nr dwa :D
moze dodam na swoją obronę że ten aparat widzi z bliższego bliska niż ja jestem w stanie :D

Versailles

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 21, 2015, 15:31:32 »
Wie ktoś coś?
Versailles

Offline nieobecna

• Full Member
  • Reputacja: 13
    • Antygea
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 21, 2015, 16:52:20 »

Dobrze, zrobiłam drugą swą głowę na aluminium ale mam mały problem z wyjęciem go ze środka, większość wyszła, ale tej ostatniej warstwy nie umiem wyjąć.

Ja bym albo zeszlifowała, albo zalepiła na gładko świeżą warstwą masy.

Dremel- czyli szlifierka? Mam taką jedną, z takim długim przewodem do pracy.

Oficjalna nazwa to "wielofunkcyjne narzędzie wysokoobrotowe" ale w sumie i szlifierka :D

Chyba kupię sobie sculpey,w  ogóle to czym robisz sama?
I gdzie je kupujesz? narazie się obeznałam na tyle, że wiem gdzie kupić ( w polsce) fimo na lalki i sculpey,a  poza tym to cienko :D

Iris jest z LaDoll - fajne, lekkie, miękkie, ale niedostępne w Polsce i drogie, kiedy doliczyć koszt przesyłki.

A Mouseling jest ze Super Sculpey Firm, dostępne tylko w wersji szarej, ale podejrzewam, że jest bardzo zbliżone do pozostałych gatunków. Generalnie z tego co widziałam na forach, rzeźbiący wolą Sculpey od Fimo. Choć jak dla mnie pod względem wygody obrabiania po utwardzeniu to nie ma porównania z glinkami. A dużo utwardzam, nie potrafię niestety od razu wyrzeźbić części w jakości końcowej, może kiedyś... Za to jest sporo wytrzymalszy. Kupiony na Planetart.pl

Generalnie doradziłabym ci tworzenie najpierw na papierze planów, najlepiej już w planowanym rozmiarze (jeśli jeszcze tego nie robisz). Łatwiej zapanować nad proporcjami, pozwalają kontrolować kształt i rozmiar cześci w trakcie pracy i widać też od razu, do czego się dąży :>
A jeśli masz problemy z symetrią, to trzymaj pod ręką lusterko - pozwala spojrzeć na pracę świeżo i dostrzec wszystkie miejsca wymagające poprawek. Warto też maziać po masie ołówkiem, wyrysować sobie właśnie osie, wytyczne, oznaczyć części. Zawsze potem można zmyć ślady alkoholem albo zakryć warstwą masy.