Google+

Autor Wątek: FAQ - Najczęściej zadawane pytania  (Przeczytany 2070 razy)

Offline Elluin

• Administrator
  • Hero Member
  • Reputacja: 25
  • Le dixieme ghost
FAQ - Najczęściej zadawane pytania
« dnia: Marzec 14, 2014, 20:00:07 »
FAQ - wszystko, co początkująca lolita wiedzieć powinna (i co przyszło do głowy twórcom :D).
Mile widziane uwagi lub dodatkowe informacje, które według Was powinny się tu znaleźć.
(Pisane przez Kar Lin z Gothic&Lolita Poland, z drobnymi poprawkami Elluin)

LOLICI STYL

http://lacekingdom.pl/index.php?topic=77.msg464#msg464

Czy spódniczki mini z satynowymi wstążeczkami są "Loli"?
Czy lolita to cosplay?
Kto to jest "ita"?
Dlaczego należy nosić halkę?
To skąd mam wiedzieć co właściwie można nosić?!
Co to jest "brando" lub "burando"?
Czy Body Line to "brando"?
Czy warto w takim razie kupować "brando"?
Dlaczego to wszystko jest takie drogie, skoro BL sprzedaje sukienki po 30 dolarów?!
Co to jest print?
Czy w Polsce istnieją stacjonarne sklepy z markową odzieżą GL?

ZAMAWIANIE Z JAPONII

http://lacekingdom.pl/index.php?topic=77.msg465#msg465

Znacie jakieś fajne japońskie firmy?
Jak zapłacić za rzeczy z Japonii?
Jak sprawdzić ile wyniosą koszty wysyłki spódnicy ze sklepu XYZ?
To jest zbyt skomplikowane, kto mi zamówi kieckę?
Co zrobić, jeśli dana firma nie wysyła do Polski?
Czy zamówione przeze mnie rzeczy trafią na cło?
EMS czy DHL?
Dlaczego DHL każe mi tyle zapłacić?!

ZAMAWIANIE Z CHIN- TAOBAO

http://lacekingdom.pl/index.php?topic=77.msg466#msg466

Co to jest taobao?
Jak zamawiać z taobao? Mam się tam zarejestrować?
Jakiego pośrednika?
Dlaczego rzeczy na clobba/qutieland są takie drogie?! Przecież na taobao kosztują kilkanaście-kilkadziesiąt złotych!
Jak korzystać z usług pośrednika?
Jak zapłacić za rzeczy z Chin?
No dobra, ale ile mnie to wszystko wyniesie?
Co zrobić by ominąć cło?

KORZYSTANIE Z FORUM

http://lacekingdom.pl/index.php?topic=77.msg467#msg467

Czy muszę udokumentować posiadanie co najmniej 10 sukienek by zarejestrować się na forum?
Czy na forum panują określone zasady?
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2014, 13:48:52 wysłana przez Elluin »
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate.

Offline Elluin

• Administrator
  • Hero Member
  • Le dixieme ghost
Odp: FAQ - Najczęściej zadawane pytania
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 14, 2014, 20:00:40 »
LOLICI STYL

Q: Czy spódniczki mini z satynowymi wstążeczkami są "loicie"?

A: Lolita Fashion nie ma nic wspólnego z kuszeniem i wyzywającym ubiorem, więc spódnica zdecydowanie powinna zakrywać uda.

Q: Czy lolita to cosplay?

A: Mówienie o ubieraniu się w lolicie ciuchy jako o 'przebieraniu' jest odbierane raczej negatywnie :) Nie, lolita to nie cosplay (w większości).

Q: Kto  to jest "ita"?

A: Ita to "ktoś, kto chciał być lolitą, ale mu nie wyszło". Granice tego co jest Loli, a co nie są jednak dość subiektywne. Powszechnie uznaje się za nielolicie: glany, kocie uszy, ogonki, dzwoneczki, przeładowanie satynowymi wstążeczkami i sztucznymi koronkami... Nie ma jednak określonego 'wzorca' ita.

Q: Dlaczego należy nosić halkę?

A: Halka nadaje właściwy kształt lolicim spódnicom.

Q: To skąd mam wiedzieć co właściwie można nosić?!

A: Polecam http://hellolace.net/about/novices-guide , doskonała strona dla początkujących :) można także nas zapytać.

Q: Co to jest "brando" lub "burando"?

A: Wbrew pozorom nie jest to Marlon Brando z kokardą na głowie ;D "Burando" to popularne określenie na markowe ciuchy. Pochodzi od angielskiego słowa "brand", oznaczającego "markę".

Q: Czy BodyLine to "brando"?

A: Podobnie jak w przypadku ita, jest to dyskusyjne. Najważniejsze argumenty przeciw to: kopiowanie projektów innych firm, często (aczkolwiek nie zawsze!) słabsza jakość ciuchów oraz duży asortyment "pozalolicich" rzeczy. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz częściej wprowadzają oryginalne ciuchy.

Q: Czy warto w takim razie kupować "brando"?

A: Według mnie- jak najbardziej tak. Moim zdaniem warto kupować to, co nam się podoba i co jest w zasięgu naszych możliwości finansowych. Wiele osób skarży się na jakość markowych butów i plastikowej biżuterii, jednak decyzja o wydaniu kilkudziesięciu złotych na plastikowy pierścionek lub wisiorek to sprawa indywidualna. Co do sukienek i spódnic- nie mam żadnych zastrzeżeń :)

Q: Dlaczego to wszystko jest takie drogie, skoro BL sprzedaje sukienki po 30 dolarów?!

A: Ponieważ rzeczy te są z Japonii :) Wiele firm produkuje właśnie tam swoje ciuchy, co także wpływa na podwyższenie ceny (w przeciwieństwie do tych korzystających z chińskich fabryk). Do tego dochodzi także wynagrodzenia dla projektanta i wysoki koszt dobrej jakości materiałów.

Q: Co to jest print?

A: Print to nadruk na ubraniu.

Q: Czy w Polsce istnieją stacjonarne sklepy z markową odzieżą GL?

A: Nie, ale jest kilka sklepów sprzedające ubrania lolicie przez internet.
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2014, 13:51:40 wysłana przez Elluin »

Offline Elluin

• Administrator
  • Hero Member
  • Le dixieme ghost
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 14, 2014, 20:01:01 »
ZAMAWIANIE Z JAPONII

Q: Znacie jakieś fajne japońskie firmy?

A: http://lacekingdom.pl/index.php?topic=76.0

Q: Jak zapłacić za rzeczy z Japonii?

A: Najprostszą- i często jedyną- możliwością dla europejskich klientów jest płatność przez Paypal. Dokładne informacje na jego temat znajdziecie na stronie www.paypal.pl . Do posiadania konta NIE JEST wymagane posiadanie konta w banku czy karty kredytowej.

Q: Jak sprawdzić ile wyniosą koszty wysyłki spódnicy ze sklepu XYZ?

A: Najprostszy sposób to wrzucenie towaru do koszyka. Czasem trzeba wypełnić formularz wysyłki, by je zobaczyć- nie jest to jednoznaczne z zamówieniem rzeczy, więc nie ma się czego bać :) Zawsze można wpisać dane typu 'thhfghfghfghfghghgf' ;D W niektórych sklepach - np. BTSSB - zamówienie składa się przez e-mail, więc by poznać koszty wysyłki także trzeba napisać wiadomość.

Q: To jest zbyt skomplikowane, kto mi zamówi kieckę?

A: Jeśli nie chcesz rozpoczynać przygody z paypalem to zawsze możesz przyłączyć się do grupowego zamówienia lub ładnie uśmiechnąć się do użytkowniczek, które za drobną opłatą mogą pomóc Ci w zamówieniu wymarzonej sukienki.

Q: Co zrobić, jeśli dana firma nie wysyła do Polski?

A: Skorzystać z Shopping Service

Q: Czy zamówione przeze mnie rzeczy trafią na cło?

A: Według przepisów do pobrania cła i vatu kwalifikują się paczki o wartości powyżej 150 euro, zaś sam podatek 23% - już od paczek powyżej 22 euro. Cło na odzież wynosi 10%.
W praktyce wygląda to jednak różnie.

Uwaga! Bardzo często celnicy do 'wartości paczki' wliczają nie tylko zadeklarowaną wartość, ale i koszt wysyłki.

Q: EMS czy DHL/inny kurier?

A: Osobiście polecam EMS.

Q: Dlaczego DHL każe mi tyle zapłacić?!

A: DHL pobiera dodatkowe opłaty za pośredniczenie w przygodach z celnikami (jeśli zajdzie taka konieczność), jak również za dodatkowe usługi związane z odbieraniem paczki. Sprawdź czy dobrze wypełniłaś zezwolenie dla DHL- być może zapomniałaś o wykreśleniu dodatkowo płatnej opcji (np. sprawdzenie zawartości paczki przed dostarczeniem, taka usługa może kosztować nawet 200 zł, a jest zupełnie niepotrzebna). Jeśli jednak zapomniałaś o tym, to możesz napisać e-mail z wyjaśnieniem do DHL- są oni chętni do współpracy i bardzo prawdopodobne, że w takim przypadku zwrócą pieniądze.
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2014, 13:52:27 wysłana przez Elluin »

Offline Elluin

• Administrator
  • Hero Member
  • Le dixieme ghost
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 14, 2014, 20:01:22 »
ZAMAWIANIE Z CHIN - TAOBAO

Q: Co to jest taobao?

A: Taobao to chiński serwis aukcyjny. Coś jak nasze allegro :)

Q: Jak zamawiać z taobao? Mam się tam zarejestrować?

A: Większość chińskich sprzedawców nie wysyła do Polski. Aby kupić coś z taobao należy skorzystać z usług pośrednika (shopping service - SS)

Q: Jakiego pośrednika?

A: mamy ich wielu :) Do najpopularniejszych należą:

taobaospree
qutieland
clobbaonline

(uwaga: qutieland i clobbaonline mają większość lolicich rzeczy umieszczonych na stronie- nie oznacza to jednak, że można zamówić czegoś innego ;D Wystarczy napisać maila)

Q: Dlaczego rzeczy na clobba/qutieland są takie drogie?! Przecież na taobao kosztują kilkanaście-kilkadziesiąt złotych!

A: Qutieland należy do najdroższych SS :) Poza tym nikt nie zajmuje się tym charytatywnie- pośrednik dolicza także procent dla siebie.

Q: Jak korzystać z usług pośrednika?

A: Na stronie każdego z nich masz opisane co robić- krok po kroku. Typowa procedura zamawiania z taobao wygląda tak:

1. wysyłasz pośrednikowi listę rzeczy które chcesz zamówić
2. przelewasz pieniądze za rzeczy, wysyłkę (w Chinach) i procent dla pośrednika
3. pośrednik daje ci znać kiedy dana rzecz będzie dostępna (uwaga! niektóre firmy robią ciuchy na zamówienie)
4. przelewasz pieniądze za wysyłkę do Polski
5. cierpliwie czekasz na otrzymanie paczki :)

Q: Jak zapłacić za rzeczy z Chin?

A: Najprostszą - i często jedyną - możliwością dla europejskich klientów jest płatność przez Paypal. Dokładne informacje na jego temat znajdziecie na stronie www.paypal.pl . Do posiadania konta NIE JEST wymagane posiadanie konta w banku czy karty kredytowej.

Q: No dobra, ale ile mnie to wszystko wyniesie?

A: Wróżkami nie jesteśmy ;D Najlepiej wysłać e-mail do pośrednika z pytaniem o całkowity koszt zamówienia.

Q: Co zrobić by ominąć cło?

A: Modlić się? ;D
Według przepisów do pobrania cła i vatu kwalifikują się paczki o wartości powyżej 150 euro, zaś sam podatek- już od paczek powyżej 22 euro. W praktyce wygląda to jednak różnie.

Offline Elluin

• Administrator
  • Hero Member
  • Le dixieme ghost
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 14, 2014, 20:01:46 »
KORZYSTANIE Z FORUM

Q: Czy muszę udokumentować posiadanie co najmniej 10 sukienek by zarejestrować się na forum?

A: Nie, zachęcamy wszystkich do rejestracji ;D Także 'nielolicich' lub początkujących :)

Q: Czy na forum panują określone zasady?

A: Określa je regulamin: http://lacekingdom.pl/index.php?topic=2.0
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2014, 13:52:47 wysłana przez Elluin »