Google+


Autor Wątek: Lolita i cło!  (Przeczytany 215 razy)

Offline Enttie

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 337
  • Reputacja: 10
Lolita i cło!
« dnia: Czerwiec 20, 2017, 15:48:57 »
   [jeśli chybiłam z wyborem działu proszę władzę o przeniesienie :")]

W życiu każdej Lolity przychodzi taki moment, kiedy zamawia się rzecz z zagranicy, zwykle są to Chiny, Japonia czy USA. I rodzi się obawa - co na to państwo celnicy? Czy doliczą? Ile doliczą? Internet nie okazuje się bardzo przydatny, więcej w nim plotek niż pewnych informacji i niczego nie można być pewnym, zwłaszcza, jeśli nasza przesyłka ma nieszczęście iść przez sławny WER Zabrze.
   Razem z Eriko porównałyśmy doświadczenia i wyszło nam, że sposób nakładania opłat przypomina trochę wróżenie z fusów... bywa, że używana kieca z closeta za 400zł przychodzi bez niczego, a innym razem do połowę tańszej trzeba dopłacać. Oto post informacyjny z wynikami naszego śledztwa - w końcu dotyczy to wszystkich z nas i może komuś pomoże to uniknąć zaskoczenia na granicy.

  Pierwszy mail poszedł na WER Zabrze, a jakże. Jednak oni odesłali nas do Krajowej Informacji Skarbowej, skąd otrzymałyśmy dzisiaj wyczerpującą odpowiedź. Nasze zapytanie dotyczyło konkretnie odzieży używanej sprowadzanej z Azji.

1. Wszystkie przesyłki z państw trzecich [spoza UE] podlegają opłatom celnym i podatkowym bez względu na to, czy są kupione, czy za darmo, nowe czy używane, na prywatny użytek czy na handel. Wszystkie są równe wobec UC. Zatem oznaczenie jako gift nie pomoże.

2. Z cła zwolnione są przesyłki o wartości poniżej 150euro  Cło na na odzież używaną wynosi 5,3%
 wartości paczki [wartość paczki to wartość przedmiotu+cena wysyłki].

3. Z podatku VAT zwolnione są przesyłki o wartości poniżej 22 euro, chyba że to "zamówienie wysyłkowe" - wtedy nie ma zwolnienia. VAT na odzież używaną to 23% wartości paczki [wartość paczki to wartość przedmiotu+cena wysyłki+ewentualnie narzucone cło].

Urząd celny ustala własne kursy walut, można je znaleźć tu: http://www.finanse.mf.gov.pl/clo/kursy-walut/kursy-dla-wartosci-celnej

Cło można oszacować podając dane online: https://ext-isztar4.mf.gov.pl/taryfa_celna/Calculate?lang=PL&cssfile=tarbro&date=20170620#CALC_COMM_CODE

[próbowałam to zrobić ale nie mogę znaleźć kodów produktów :")]

Tyle teorii, w praktyce widzimy, że udaje się uniknąć opłat, nie wszystkie przesyłki idą przez urząd celny, ale jednak lepiej wiedzieć, na czym się stoi i przygotować się na ewentualność podatku.